Deprem Uyarısı: Eğer Önlem Alınmazsa Yerle Bir Olur

Deprem Uyarısı: Eğer Önlem Alınmazsa Yerle Bir Olur

6.8’lik Elazığ Sivrice depremi sonrası gözler Türkiye’nin Ege bölgesine çevrildi. Öyle ki son 5 günde Manisa Kırkağaç merkezleri 10 deprem meydana geldi. En son dün Manisa Kırkağaç’ta 5.1 ve 4.4’lük depremler meydana gelmişti.

EGE bölgesindeki depremlerle ilgili BirGün gazetesinden Aycan Karadağ‘ın hazırladığı habere göre, eğer önlem alınmazsa Manisanın yerle bir olacağı söylendi.

Konuya ilişkin TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı Fethi Nazım Obus:

“1 haftadır sürekli depremlerin olduğu Manisa da diğer şehirler gibi depreme hazır değil. Manisa Valiliği ve Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin elinde hali hazırda riskli yapılarla ilgili bir rapor da yok. O sebeple Manisa şehri 5,4 şiddetinden büyük olası bir depremle yerle bir olma riskini bulunduruyor. Manisa’daki binaların çoğu 1999 ve 2007 deprem yönetmeliğinden önce yapılmış ve birçoğu yapıldıktan sonra denetlenmemiş, tekrardan sağlamlık raporu verilmemiş.

Bu Manisa için çok riskli bir durum. İnsanlara ev alırken mühendisin kontrolünde yapılan bir evin alınmasının önemini vurgulamak, hatırlatmak lazım. İnsanlar biraz ucuz ev almaktan ziyade bilime güvenmeliler. Manisa’nın depreme hazır olması için deprem master planı yapılması lazım.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN