Fatih Mehmet Maçoğlu: Birkaç Puan Öndeyiz

Fatih Mehmet Maçoğlu: Birkaç Puan Öndeyiz

Sosyalist Meclis’ler Federasyonu (SMF) ve Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) Dersim Balediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Maçoğlu Sözcü gazetesine konuştu. 

Yurttaşlar tarafından  ‘komünist başkan’ olarak tanınan Ovacık Belediye Başkanı ve Dersim Belediye Başkan adayı Fatih Mehmet Maçoğlu, şu an Dersim’de birkaç puan önde olduğunu ve seçimi kazanacağını söyledi.

Maçoğlu’nun röportajının ilgili bölümü:

Kayyım getirirlerse size?

Her vatandaşın başına bunun gelmesi ihtimali var, esnafın da iş adamının da… Kimin garantisi var ki? Ama biz mücadelenin sertleştiği dönemlerde daha sağlam ve daha güçlü olarak doğrunun arkasında yürürüz. Sistem artık herkese parmak sallamaya başladı. Biz yasal siyasetten yanayız… Muhalefet; özgürlükçüler, yurtseverler, demokratlar, akademisyenler, Atatürkçüler, ne olursa olsun, her bir refleks ileriye taşır, iyidir. Biz demokrasiyi istiyoruz, özgürlüğü istiyoruz diyoruz.

– Bütün bunlara rağmen, diyelim ki seçildiniz ve kayyum geldi…

Doğrularımızdan vazgeçmeyeceğiz. İster kayyum, yetmedi Cumhurbaşkanı gelsin, korkumuz mu var? O sistemin sopasını hissetmeyen vatandaş yok, bu coğrafya demokrasiyi özlüyor.

– Türkiye’de kadın hareketi önemli yer teşkil ediyor. TKP’de kadın konusu nasıl?

Bizde zorunluluktur. Biz hem kültürel olarak hem de ideolojik olarak insanların eşitliğini savunuruz. Yüzde 50 kota var. Biz 6 belediyede seçime giriyoruz, 3 kadın, 3 erkek. Ovacık’ı da kadınlarla erkekler birlikte yönettik.

– Ovacık’ta bu anlattıklarınızı yaparken engel olmaya çalışan olmadı mı?

Biz dirençle karşılaşmadık mı, karşılaştık… İlk bu işe girdiğimizde, sistemle halk arasında çeteleşmiş, onun kaymaklarını götüren küçük gruplar rahatsız oldu. “Belediye Başkanı kanalizasyon yapmıyor, gitmiş arıcıkla, hayvancılıkla ilgileniyor”, “Rezil olacak” dediler; olmadık. Köylünün nohudunu, fasulyesini, balını alıp, parasını vermiyorlardı. 5 liraya alıyorlardı, kim bilir kaça satıyorlardı. İnsanları böyle kandırdılar ve aileleri buradan göç ettirdiler.

– Sizin yönetiminizde kentte kalacak mı bu insanlar?

Kalacak tabii. Hatta geri dönüşler olacak. 10. yıla geldiğimizde burası en az 1500 ailenin yeniden yerleşeceği bir şehir olacak. Biz Ovacık’ta üretimi ve bölüşümü doğa ve emekle barıştırdık, sözü ve yetkiyi yerelle paylaştırdık, bu yerel yönetim programını burada da uygulayacağız…

– Tunceli’de HDP seçmeni sizi seviyor mu, “oyları bölüyor” diye kızıyor mu?

Ovacık’ta bir model gelişti, bunun desteklenmesi gerekir. Yurtsever ve özgürlükçü hareketlerin bizi desteklemesini bekleriz. Şu anda biz birkaç puan öndeyiz. Kazanacağız. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN