Gökhan Özbek: Maltepe’de Geçen Gece Ne Yaşandı?

Gökhan Özbek: Maltepe’de Geçen Gece Ne Yaşandı?

Bitmeyen seçim yapmışlar deseler inanmazdım. 31 Mart Yerel Seçimleri üzerinden 14 gün geçti ve 15. güne girdi!

Sayımlar, tekrar sayımlar, tekrar sayımın durdurulması, tekrar sayım yapılıp durdurulan oyun yeniden sayılması… Politik bir komedi gibi…

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Mazbata İmamoğlu’na verilecek!

Sükunet içinde, süreci takip etmekte fayda var! Artık yaşananlar hukuki olmaktan çok toplumsal ve psikolojik. Peki bugün ne oldu? Neler olacak gün içerisinde?

Dün gerçekleştirdiğimiz canlı yayında ve sosyal medyadan da gördüğünüz üzere Maltepe’de oyların tekrar sayımları büyük oranda bitmiş, adeta sürecin son aşamasına girmiştik. Gün içerisinde AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, olağanüstü itiraz konusundaki hazırlıklarını büyük oranda tamamladıklarını, dilekçeyi kısa bir zaman içerisinde YSK’ya teslim edeceklerini söyledi. Olağanüstü İtiraz ya da tam kanunsuzluk başvurusu!

Eğer bugün Maltepe’de oy sayımları bitmiş olsaydı AKP, İstanbul İl Seçim kurulu üzerinden YSK’ya başvurusunu yapacaktı!  Fakat AKP’li Yavuz’un açıklamasında hazırlıkların büyük oranda tamamlandığını ifade etmesi yani tamamlanmadığının ifadesi olduğu ortadaydı!

Bu yüzden Maltepe sayımları bugün biterse sabah sonuçlar İl Seçim Kurulu’nda birleşecek ve mazbata için İmamoğlu davet edilecekti. Gün içerisinde AKP’li ve MHP’li üyeler sayımlarda işleri yavaştan almaya, ilave kurulan 12 sandık sayım istasyonunda memurları tesir altında bırakmaya başladılar.

Günün sonuna doğru sayımlar %90’a ulaşınca AKP’li ve MHP’li üyeler tutanakları imzalamadılar.

Bunun üzerine Maltepe 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Süleyman Bayar, YSK’dan görüş istedi! YSK ise başkan, memur, CHP ve SP üyelerin imzası ile sayımların devam edeceğini ifade etti. En az 4 imza yeterli dedi.

Fakat sorun burada başladı! MHP ve AKP atmadı! Memur üye ise karşı şerh bile yazmak yerine (AKP ile hareket etmek adına) imza atmayarak YSK’nın kararını hukuksuz yere tanımadı! Memurun görevi YSK kararlarını uygulamak! İmza atmamak baskı altında olduğunu gösteriyor!

Akşam üstü gelen YSK ara kararı 3 ( İlçe Başkanı + CHP + SP ) imza tamamlanmasına rağmen diğer 3 üye ( AKP + MHP + Memur) imza artmadığından İlçe seçim kurullarında sayım durdu.

Bunun üzerine Maltepe ilçesinde bulunan iki seçim kurulu toplandı ve bu dönemin demokrasi adına çok tartışılacak kararını aldı.

Tabi burada Saadet Partisi için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. SP neredeyse yüzde 90’nı tekrar sayımı bitmiş oyların yeniden sayılma talebine red kararı verdi. Onca emeğin göz ardı edilemeyeceğini diyerek. Süreç netleşmesi adına sadece sayımlar durması yönünde evet dedi. Böylece ilave kurulan 12 seçim istasyonunda bugüne kadar sayılan 300 civarındaki sandık oyları yeniden sayılması oy çokluğu ile kabul edildi!

Oy sayım işleminin bugün durması da yine oy çokluğu ile alındı.

Bunun üzerine ilk kez buradan duyurduğumuz CHP’nin olağanüstü YSK itirazı süreci yaşandı. YSK ilk günlerde AKP’nin olağanüstü toplantı talebi ile toplanmış ve sayımı devam eden ilçeler sayımı durduramaz diye karar almıştı. CHP bu dahil başka gerekçelerle Maltepe 1 ve 2 nolu İlçe Seçim Kurulları’nın aldığı kararları tam kanunsuzluk diyerek iptal istedi.

Daha da hukuk dışı bir nokta var;

Terminallerdeki sayımları iptal etmek ve yenisinin kurulmasına ya da kurulmamasına karar almak, ilçe seçim kurulunun, kurul halinde alabileceği bir karar değildir. Zira terminal kararını YSK almıştır.

AKP ve MHP adına temel sadece 24 saatlik bir çelişki daha var;

Yüksek Seçim Kurulunca alınan kararın uygulanması gereği kurulan terminallere AKP ve MHP ıslak imzalı belgelerle temsilci bildirmiş, terminallerin oluşumuna herhangi bir itirazda bulunmamış ve katılmıştır.

Fakat sayım sona yaklaşınca MHP ve AKP sayımdan imzalarını çekmişler, memur üyeler başkana rağmen imza atmamışlardır!

Soru 1: Memur üyeler bir hukuksuzluk gördüyse neden şerh düşerek imza atmadılar?

Soru 2: Memur üyeler baskı altında mı yoksa?

CHP, YSK’ya yaptığı başvuru adeta hukuk derslerinde okutulacak bir belge!

YSK bunun için acilen toplanacağı ortada!

Zira memur üyeler görevini yapmamış!

İlçe seçim kurulları kendini YSK yerine koyarak, YSK kararlarını iptal etmiştir!

Şu ana kadar CHP YSK Temsilcisi Mehmet Hamidi Yakupoğlu, YSK Başkanı Sadi Güven tarafından olağanüstü toplantıya davet edilmediğine göre bu gece toplanamayacakları ortaya çıkıyor.

Aynı talep AKP’den gelince hemen toplandıklarını da unutmamak gerek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN