Gülin Akgün yazdı: 7 dikenli anıt

Gülin Akgün yazdı: 7 dikenli anıt

Kapsamlı tarihimizde eminiz ki bir çok bilinmeyen, bir çok gizem var. Bunların hepsini öğrenmemiz bilmemiz biraz zor fakat, daima gözümüzde canlandırabildiğimiz, çoğu insanımızın hayallerini süsleyen Newyork șehrinin simgesi, Özgürlük anıtının bizlere dayanan öyküsünü bilmeden, bilip paylașmamaktan ziyadesiyle rahatsızlık duyarım. Bu sebeple gelin neymiș bu devasa heykelin tarihi sizlerle görelim.

Dıș ișlerinde Osmanlı’ya bağlı olan Mısır valisi Said pașa Kızıldenizi ve Akdenizi birbirine bağlayan Süveyș kanalı projesini imzalatmak için Sultan Abdülmecit’e sunuyor. İngilizler, kendileri için ticaret kaybı olan bu projeyi Abdülmecit’e baskı uygulayarak geciktirmeye çalıșıyorlar ve bunu 12 sene boyunca bașarıyorlar. Akabinde Said pașa bu projeye inandığı için onay olmadan Fransız șirketiyle ișe koyuluyor, ancak kanalın anlașmasında bir madde vardır, Süveyș kanalının Port said limanının girișine bir heykel dikilecektir. Heykel için Fransız heykeltraș Frederic Auguste Bartholdi elinde Kızıldeniz’i ve Akdeniz,i simgeleyen barıș meșalesi tașıyan bir kadın inșa etmiștir fakat Mısır valisi İsmail pașa, padișah tarafından ücreti peșin ödenmesine rağmen heykeli Osmanlı’ya yakıștıramadığı için diktirmemiș Fransa’da bir depoya kaldırtmıștır.Gelgelim zaman akıp giderken tam 20 yıl sonra 1885’te Fransa hükümeti ABD ile olan iyi ilişkilerinin bir göstergesi olarak büyük bir heykel yaptırmak istediğinde yine aynı heykeltraşın kapısı çalınmış. Heykeltrașımız da bizden gördüğü hayalkırıklığının üzüntüsünü atmıș olacak ki “Bende var! “Demiș. Evet bizim kanalın heykelinden bahsediyor. Kadının suratında bir kaç değișiklik yapıp eline de hukuğu temsil eden bir kitap yerleștirip hop ! Newyork’a. O gün bugündür ilk günki popülerliğiyle șehrinin sembolü olmaya devam ediyor.

İște bazı güzellikler tarihin akıntılı sularında öyle kaybolur ki vurduğu kıyılarda sahiplenir. Bu da öyle olmuș. O zaman șunu diyebilirz; Tarih büyük, karanlık bir mağaradır ıșığı olan görür olmayan görüleni anlatır, bazen görülen bile alıntıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Gülin Akgün

BİRDE BUNLARA BAKIN