Leyla Güven’den Barzani’ye: Kutsal topraklar Türkiye’ye açılmamalıdır

Leyla Güven’den Barzani’ye: Kutsal topraklar Türkiye’ye açılmamalıdır

DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKYB) eski Başkanı Mesut Barzani’ye, “Kutsal topraklar Türkiye’ye açılmamalıdır. Mesut Barzani ‘Birakûjî’ istemiyoruz demişti. Bunu istemiyorsa o toprakları açmamalıdır” çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Demokratik siyasetle faşizmi yıkalım, Türkiye’yi demokratikleştirelim” sloganıyla Diyarbakır Bölge Konferansı’nı düzenledi. HDP Diyarbakır il binasındaki Vedat Aydın Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (PM) üyeleri, milletvekilleri, belediye eşbaşkanları, il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) MYK ve PM üyeleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri katıldı.

Konferans, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Ardından Divan Kurulu’na HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkanı Alican Önlü, HDP MYK Üyesi Özlem Gündüz, HDP Diyarbakır Zeyyat Ceylan ve HDP PM Üyesi İzzet Karadağ’ın seçilmesiyle konferans başladı.

‘DEMOKRASİ İÇİN FAŞİZMİN YIKILMASI GEREKİYOR’

Açılış konuşmasını yapan HDP MYK Üyesi Alican Önlü, 14 Temmuz 1982’de Diyarbakır Cezaevinde, başlatılan ölüm orucu eyleminin yıldönümünde düzenledikleri konferansın, örgütleme çalışmaları kapsamında yapıldığını kaydetti. “Türkiye’de demokrasinin sağlanması için mutlaka faşizmin yıkılması gerekiyor” diyen Önlü, “Artık yıkmak değil, gelinen nokta inşa gücüdür.” ifadesini kullandı.

Konferansın inşa konferansı olması nedeniyle “Faşizmi yıkalım, Türkiye’yi demokratikleştirelim” şiarıyla yapıldığına dikkati çeken Önlü, Ortadoğu’yu etkileyecek bir halk gücü olduğunu; ancak buna denk düşen bir örgütlülüğün olmadığını ifade ederek aynı zamanda, buna uygun fikriyat kadrolarını oluşturmaları gerektiğini dile getirdi.

‘MERKEZİ KONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLECEK’

Yapılan bölge konferanslarının ardından 3 Ağustos’ta HDP’nin merkezi konferansının gerçekleştirileceğini dile getiren Önlü,  bu konferans sonunda yeni bir örgütsel modele geçeceklerini belirterek, “Bu hamle de seçimle başlayan bir stratejimizdir. Kürdistan’da gasp edilen mevzilerimizi geri almak, demokratik ulusal birliği sağlamak projesini önümüze koyduk” ifadelerini kullandı.

ULUSAL BİRLİĞİN ÖNEMİ

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Irak Kürdistan Bölgesine başlattığı askeri harekata değinen Önlü, “Son dönemde tekçi faşist iktidar, Güney’e işgal başlattı. Bunlardan zaten bunu bekliyorduk. Ancak burada bir daha olmaması gereken bir iç ihanet var. Bunun için ulusal birliğin ne kadar önemli olduğunu görmek gerekiyor. Güney işgalini nefretle kınıyoruz, bunun yanında olan iç ihaneti de kınıyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.

‘KEMALLER, HAYRİLER, SARALAR TARİHE DAMGA VURDU’

Konferansta konuşan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması istemiyle girdiği açlık grevine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Bu salona gelmek bir hayaldi; çok uzaktı, hepinizle vedalaşmıştık. Ancak bir umut vardı. Bu nedenle çok mutluyum. Tarihi bir günde bu konferansı gerçekleştiriyoruz. Kürt halkı 14 Temmuz’un nasıl bir direniş olduğunu biliyor. Ateşten bir tarihtir. Arkadaşlarımız Amed zindanında, işkence zindanında başkaldırdı. Kirli politikaları, işkenceleri kabul etmediler. Dışarıda insanlarımıza sürekli baskılar vardı. Bunları protesto etmek amacıyla ölüm orucu eylemini başlattılar. Kenan Evren ve Esat Oktay faşizmine bir tokat gibi vurdular. Tarih değişti. Zindanlarda insanların bir şeyler yapabileceğine inanmadılar. Silahları yoktu, bedenleriyle sisteme karşı başkaldırdılar. Kürt halkının mücadelesi, güçlü bir cevap oldu. Kahraman yoldaşlarımızı şehit verdik. O dönemde binlerce insan cezaevlerinde işkencelere maruz kaldı. Kemaller, Hayriler, Saralar, Dörtler ve binlercesi Kürt halkının tarihine damga vurdu. Onlara çok borçluyuz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN