Onur Öncü Yazdı: Cumhur İttifakı Bitiyor!

Onur Öncü Yazdı: Cumhur İttifakı Bitiyor!

16 Nisan referandumu, ardından 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve son olarak 31 mart yerel seçimlerinde bir araya gelen AKP ve MHP’nin “Cumhur İttifakı” bitiyor. Evet yanlış duymadınız bitiyor!

31 Mart yerel seçimlerinde AKP 37, MHP ise 11 Belediye kazanmıştı. Bu AKP’nin iktidar olduğu günden bu yana en az belediye kazandığı yerel seçim. Aynı zamanda MHP’nin de AKP iktidarlığı boyunca en fazla belediye kazandığı yerel seçim olarak tarihe geçti. İşler MHP açısından “güllük gülistanlık”. Kesinlikle bu seçimin (CHP’nin Ankara ve İstanbul’u kazanmasının dışında ) kazananının MHP olduğunu söylemek gerekir. Hem devlet içindeki gücünü pekiştirdi hem de alanda hakimiyet kurdu. Her ne kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 31 Mart’ı 1 Nisan’a bağlayan gece bu seçimin Cumhur İttifakı açısından bir zafer olduğunu iddia etse de, somut durum hiçte öyle değil. Kaybedilmiş bir Ankara ve İstanbul var. Buradan yükselen bir CHP var. Bölge de AKP’nin her türlü baskısına karşı kazanımla çıkmış bir HDP var.

Yeni Parti Kuruluyor

AKP’nin yerel seçim sürecinde kurduğu “Beka” politikasının tutmadı ve ekonomik krizle beraber, Erdoğan önderliğinde AKP’nin dibe doğru kaydığını görebiliriz. Öyle ki son bir haftada 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, Erdoğan’ın seçim sürecindeki dilini eleştirip, yeni parti iddialarını açık bırakmıştı. Resmi olmasa da edindiğim bilgilere göre, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ı yeni parti çalışmalarına başladığı ve Haziran ayında resmi olarak AKP’nin alternatifi olacak partiyi hayata geçirecekler. Bu durum Erdoğan ve partisi açısından ciddi problemler doğuracak. Şimdiden kulağımıza gelen bilgiler arasında birden fazla AKP’li vekilin yeni kurulacak Davutoğlu önderliğindeki yeni partiye geçeceği konuşuluyor.

Peki Erdoğan’ın hamlesi ne?

AKP tüm boyutlarıyla bu seçimin kaybedeni. İstanbul ve Ankara CHP’de. MHP 11 Belediye kazandı elini daha da güçlendirdi. Lakin MHP sırf bununla da yetinmiyor. AKP’den kabine değişikliği istiyor. İçişlerini MHP’den birinde olmasını istiyor. Bunlar Erdoğan için düşündürücü bir o kadar da zor konular. Peki Erdoğan hem yeni parti’ye hem de parti içindeki ayrışmaya nasıl önlem alacak? Cevabı basit! Böl, parçala, yönetten; toparla ve birleştir siyasetine geçti. Bu da son 2 gündür duyduğumuz Türkiye İttifakı hamlesiyle olacak. Bu Türkiye ittifakı hamlesini bir çok AKP’li köşe yazarı da gündemine aldı ve şimdiden bununla ilgili yazılar yazmaya başladı. İşte bu durum MHP’nin işine gelmiyor. MHP açıktan bir teklif yaptı ya Cumhur devam eder ya da Türkiye ittifakı. Gelinen noktada Erdoğan’ın hamlesi MHP’nin Cumhur’dan kopuşunu etkilemedi. Çok değil yakın bir zamanda Cumhur İttifakı’nın bittiğini duyacağız.

 

DESTEK İÇİN TIKLAYIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN