Sözcü davasının gerekçeli kararında 6 skandal manşet

Sözcü davasının gerekçeli kararında 6 skandal manşet

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, Sözcü gazetesi yönetici ve yazarlarına verdiği mahkumiyet kararının gerekçesini yazdı.

Sözcü’den Can Özçelik’in haberine göre, Mahkeme heyeti gerekçeli kararında, “Sözcü’nün FETÖ’ye bilerek isteyerek yardım” suçunu işlediğini öne sürdü, Sözcü’nün FETÖ karşıtı manşet ve haberlerini sakladı.

Ayrıca gerekçeli kararda skandal bir eklemeye yer verildi! Mahkeme, savcılık tarafından sanıklara sorulmayan, bilirkişi raporunda olmayan, iddianamelerde yazılmayan, mütalaada yer verilmeyen 6 “MİT” manşetini de karara ekledi.

 

SÖZCÜ’nün 2012 yılındaki bu 6 manşeti, 2.5 yıl süren yargılama boyunca konu bile edilmedi. Ama ne hikmetse, gerekçe yaratmak için karara eklendi.

İDDİANAMEDE OLMAYAN GEREKÇELİ KARARDA VAR!

Sözcü gazetesine 19 Mayıs 2017’de başlatılan algı operasyonunda, yöneticiler ve yazarlar, 17-25 Aralık 2013 sürecindeki manşetlerden yargılandı. Dün açıklanan gerekçeli kararda ise, 7 Şubat 2012’de yaşanan MİT kriziyle ilgili manşetler de 165 sayfalık gerekçeli kararda yer aldı!

 

FETÖ’cü Savcı Sadrettin Sarıkaya’nın, KCK soruşturması kapsamında, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski müsteşar Emre Taner, eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş ve iki MİT görevlisini ifade vermeye çağırmasıyla ilgili Sözcü’nün haberleri de ‘suç’ sayıldı!

 

Kararın 142’nci sayfasında, o dönem tüm basın ve yayın organlarının MİT krizini yazdığı göz ardı edilerek şu ifadelere yer verildi: “MİT Müsteşarı’nın ifadeye çağrılması sürecinde, iktidarın başında olan kişilerin olayın hemen akabinde bu olayın bir kumpas olduğunu belirtmelerine rağmen, o dönem örgütün amacına hizmet eden basın yayın kuruluşlarında bu durum ‘Temcit pilavı’ gibi ısıtılıp, servis edilmiştir. Bu dönem SÖZCÜ’nün manşetlerinde aynı yöntem işlenmiştir.”

 

YORUM ÜZERİNDEN KARAR VERİLMİŞ

Avukat İsmail Yılmaz: Gerekçeli kararı incelediğimizde baştan beri ileri sürdüğümüz savunmalarımızın hiçbir şekilde dikkate alınmadığı ve müvekkiller hakkında sadece gazetecilik yapmaktan dolayı mahkumiyet kararı verildiği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Meclis tarafından kabul edilen 1. Yargı Paketi’nde basın ile ilgili suçlarda, suça konu fillerin şüpheye ve yoruma yer vermeyecek netlikte ortada olması gerektiği yönünde bir düzenleme yapılmıştı. Oysa gerekçeli karar, somut eylem göstermemiş, varsayımlar ve yorumlar üzerine hüküm vermiştir. Genel yayın yönetmenleri ile ilgili olarak, benzer konulardaki uluslararası yargı kararları, karara gerekçe yapılmıştır. Bu uluslararası yargı kararlarının ne olduğu belli değildir. 1. Yargı Paketi’ndeki emredici yasal düzenlemelerin dikkate alınmamış olması gerekçeli kararı hukuka aykırı kılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN