Süleyman Soylu’ya ‘Hormonlu Domates’ ödülü

Süleyman Soylu’ya ‘Hormonlu Domates’ ödülü

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında verilen Hormonlu Domates LGBTİ+fobi Ödülleri dağıtıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Ömür Boyu Hormonlu Domates Ödülü verildi.

Şişli’de 15’incisi düzenlenen törenle sahiplerini bulan ödüller Ankara Valiliği, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Diyanet, Mustafa Ceceli gibi birçok kişi ve kuruma dağıtıldı. Herhalde Meral ve Semiramis Dölsaçan sunuculuğunda gerçekleşen gecede drag ve queer performanslar da yer aldı.

Kurum Ödülü: TİHEK ve Diyanet
Gecenin ilk ödülü kurum kategorisinde verildi. Hormonlu domatesler “Cinsel kimlik ayrımcılık temelleri arasında sayılamaz” diyen Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ile kendisine LGBTİ+’lara dönük ayrımcılıkla ilgili yöneltilen sorulara nefret söylemiyle yanıt veren, “Normal değil, patolojik, haddi aşıyor, helak edici büyük günah, yapısal bozukluk, hak değil batıl davası!” diyen Diyanet İşleri Başkanlığı’na gitti.

STK’de ödül Pedagoji Derneği’ne
Sivil toplum kategorisinde ödülün sahibi trans çocukların birtakım yöntemlerle “kendi biyolojik tasarımlarına uygun bir cinsel kimlik” geliştirebileceğini iddia eden Pedagoji Derneği oldu.

Televizyon Ödülü
CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın katıldığı programda “LGBTİ’ler” demesi üzerine programı yayından kaldıran ve sunucunun işine son veren TV5, Televizyon Hormonlusu’nu aldı.

Siyaset: Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş
Siyaset kategorisindeki hormonlu domates ise Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a gitti. Aktaş, seçim sürecinde katıldığı bir televizyon programında Nilüfer Belediyesi’ni hedef alarak, “Belediye marifetiyle cinsiyetsiz tuvalet algısının yayıldığı, mahallelerde LGBT kontenjanı tanınarak onların normalmiş gibi kamuoyunda gösterilmeye çalışıldığı” şeklinde açıklama yapmıştı.

Valilik: Ankara Valiliği!
Yasaklardan dolayı açılan Valilik kategorisindeki ödülün sahibi ise Ankara Valiliği oldu. Hem OHAL döneminde hem de OHAL sonrasında şehirdeki bütün LGBTİ+ etkinliklerini süresiz olarak yasaklayan Ankara Valiliği, hormonlu domatese layık görüldü.

Özel ödül İstanbul Valiliği’ne
Bu kategoride İstanbul Valiliği’ne de özel ödül verildi. İstanbul Valiliği, belirledikleri gösteri yürüyüşü alanları arasında yer alan Bakırköy’de LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne izin vermeyeceğini açıklamıştı. Valilik, Onur Haftası Komitesi ile görüşmede de LGBTİ+’lar için “toplumsal tereddütlü grup” demişti.

Medya: Yeni Akit
Medya kategorisindeki hormonlu domates ise sistematik olarak LGBTİ+’ları hedef gösteren Yeni Akit gazetesine gitti.

Eğitim: ODTÜ Rektörü Verşan Kök
ODTÜ Onur Yürüyüşü’nü yasaklayan ve kampüse polisin girmesini sağlayarak birçok öğrencinin gözaltına alınmasına yol açan ODTÜ Rektörü Verşan Kök’e eğitim hormonlusu verildi.

Eğlence: Mustafa Ceceli
Özel hayatın gizliliğini ihlal ederek elde ettiği görüntüler üzerinden İntizar ve Sinem Gedik’i hedef gösteren Mustafa Ceceli, eğlence kategorisinde hormonlu domatesin sahibi oldu.

Mekan: Sensus Şarap Evi
Mekan kategorisindeki hormonlu domates, lezbiyen bir çifte “müşteriler rahatsız oluyor” diyen ve mekandan ayrılmaya zorlayan Galata’daki Sensus Şarap Evi’ne gitti.

Donald Trump’a ödül
Trans karşıtı bildirisi nedeniyle Beynelmilel Hormonlu Domates Ödülü ABD Başkanı Donald Trump’a verildi.

Özel bi+fobi ödülü: Söylemezsem Olmaz
Bu ödül de biseksüel kelimesini sansürleyen “Söylemezsem Olmaz” magazin programına gitti.

Ömür boyu hormonlu: Süleyman Soylu
LGBTİ+’ları çeşitli açıklamalarla hedef gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ise Ömür Boyu Hormonlu Domates Ödülü verildi. (Kaynak: Kaos GL)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN