TÜSİAD: Ekonomi Derken Demokrasi Diyoruz

TÜSİAD: Ekonomi Derken Demokrasi Diyoruz

6 Mayıs’ta iptal edilen İstanbul seçimleriyle ilgili “kaygı verici” açıklaması yapan TÜSİAD’a AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Haddini bil” yanıtını vermişti.

TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan, “Demokrasi işler kılınırsa, hukukun üstünlüğü tesis edilirse, eleştirel düşünmenin önünü açan bir eğitim reformu yapılırsa, ekonomimizin performansı yükselecek… Biz bu nedenle ekonomi derken demokrasi diyoruz; yargı bağımsızlığı diyoruz; hukukun üstünlüğü diyoruz; insan hakları diyoruz; akademik özgürlükler diyoruz; liyakat diyoruz; ifade özgürlüğü diyoruz. Demeye de devam edeceğiz. Çünkü bu görevi, TÜSİAD’ın tüzüğünden alıyoruz” dedi.

“Seçim maratonundan yorgun düştük” diyen Özilhan, İstanbul seçimlerinin iptal edilmesini değerlendirirken, “seçim kanunu uygulamalarındaki aksaklığın seçimlerden sonra değil seçimlerden önce giderilmesinin idarenin sorumluluğunda olduğunu” vurgulayarak iktidarı eleştirdi. Özilhan, “Seçim kanununda ve uygulamadaki aksaklıkların seçimler sonrasında değil öncesinde giderilmesi, idarenin sorumluluğundadır. Seçimlere şaibe düşmemesini sağlayacak olan da budur” ifadelerini kullandı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN