Yunanistan Başbakanı Çipras istifa etti!

Yunanistan Başbakanı Çipras istifa etti!

6 Mayıs da yapılan Belediye ve Avrupa Parlamaneto milletvekili seçimlerinde büyük bir yenilgi alan Çipras hükümetistifa etti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipraz, resmen istifa etti. Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, erken seçim yapılana kadar Çipras’ın geçici Başbakanlık görevini yürütmesini kararı verdi.

Bilindiği gibi Yunanistan Makadonya devletini tanımıyordu,. Cipraz hükümeti AB ve NATO baskısıyla Makadonya devletiyle bir anlaşma yaparak “Kuzey Makadonya” ismiyle Yunanistan resmen Makadonya devletini tanımış oldu. Cipraz hükümetinin bu Makadonya tanımasından dolayı gerek sol cephesinde gerekse sağ cephesinde büyük bir tepkiyle karşılanmıştı. Daha sonra 26 Mayısta yapılan belediye ve AP seçimlerinde ise büyük bir yenigiye uğramıştı. Bundan dolayı Cipraz hükümeti bugün istifa etti.

Bu sabah Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’u ziyaret etti. Bu ziyarette Cumhurbaşkanına istifasını sundu. Bu akşam yapılan görüşmede Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Çipras’ın istifasını kabul etti. Yunan Başbakan, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde partisi Syriza seçimleri kaybedince erken seçim kararı almıştı, karar bugün resmiyete döküldü.

Seçimlerin 7 Temmuz yapılması bekleniyor. Seçim hükümetinde başbakan ve kabine üyelerinin aynı olması kararlaştırıldı. Sadece İçişleri ve Kamu Düzeni Bakanlarının değiştirileceği açıklandı.

Bu Seçimleri merkez sağ ND (Yeni Demokrasi Partisi) kazanacağını söylenmekte. 7 Temmuz da Yunan halkları sandıkta buna karar verecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN